Sianokosy

 

Skoszone łąki zdecydowanie ułatwiają szponiastym polowanie na gryzonie. Myszołowy również wykorzystują taką okazję. Ich sylwetki patrolująca w locie takie miejsca są widokiem powszechnym. Również osobniki przysiadające na balotach, rozglądające się po okolicy.

Pierwszy pokos traw najczęściej ma miejsce w drugiej połowie maja, drugi w połowie lipca, a trzeci w połowie września. To daty, które zbiegają się z cyklem życiowym myszołowa. Mam na myśli dostępność pokarmu, głównie myszy polnych, których liczebność na danym terenie wpływa na sukces lęgowy.

Myszołowy wyprowadzają jeden lęg w roku, w kwietniu lub w maju a pisklęta wykluwają się po 30 dniach. Zatem ich karmienie przypada na czas dogodnych polowań na łąkach. 

Połowa lipca to pora gdy młode myszołowy są już lotne, opuściły gniazdo, ale wymagają i domagają się wsparcia pokarmowego od rodziców. Okres trzeci, połowa września to czas samodzielnego zdobywania pokarmu przez młodzież i okazja do regeneracji starszych ptaków po trudach gniazdowania.

Sianokosy w dolinie Redy, krainie myszołowa